GLOBAL ACTION DAYS 23 април - 6 май 2025
Къщички за птици и хербарии
ЕКО Великден
22 април - Световен Ден на Земята
ЧАСЪТ НА DEVIN
КАРИЕРНО ОРИЕНТИРАНЕ
В периода 18-28.03.2025г. се проведе кариерно ориентиране с учениците от 6. и 7. клас от ЦПЛР- Център за кариерно ориентиране - Варна.
СЕДМИЦА НА ПРИКАЗКАТА
В периода 17-25 март се проведе СЕДМИЦА НА ПРИКАЗКАТА, в която взеха участие всички деца и ученици.
21 март ДЕНЯТ НА ВОДАТА
Учениците 5.-7. клас в Екоучилище ОУ “Отец Паисий” - Варна отбелязаха Деня на водата, като направиха опити и доказаха някои важни свойства на водата и значението им за живота на Земята. Организираха игри, изработиха карти с любопитни факти за водата, споделиха и информираха по-малките ученици, техните родители и местната общност.
18 март Global Recycling Day
14 МАРТ - МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА МАТМАТИКАТА
ПРАЗНИКЪТ НА МАМА
За 8 март най-малките поздравиха своите майки с концерт и много подаръци, а 3. и 4. клас подариха концерт в актовата зала.
НЕ НА АГРЕСИЯТА
И тази година на 26 февруари цялата училищна общност се включи в Ден на розовата фланелка, известен още като Pink Shirt Day. Международна инициатива е посветена на борбата срещу тормоза в училищата, на работното място и в обществото.
АПОСТОЛА
На 18 и 19 февруари учениците от 3.-7.клас работиха по различни проекти за делото на Апостола.
КОЛЕДНА РАБОТИЛНИЦА 2024
ДЕН НА ХРИСТИЯНСКОТО СЕМЕЙСТВО
На 21 ноември отбелязахме Денят на християнското семейство.
ЕСЕННА ИЗЛОЖБА
През месец ноември учениците от V-VII клас представиха красотата на природата през техните очи.
СЕДМИЦА НА ЧЕТЕНЕТО
14 - 22 ноември, 2024
На 15 ноември 2024 г. беше отбелязан Денят на четенето, определен за национален ден на четенето от Фондация Четене в партньорство с Министерството на образованието и науката.Тази година кампанията се провежда под мотото „Иновациите започват с четене“ и си поставя задача за промяната на средата, на обществото и на бъдещето ни.
16 ноември - световен ден на толерантността
По традиция и тази година в ОУ"Отец Паисий" бе отбелязан световния ден на толерантността 16 ноември. Ученици от 5 и 7 клас съвместно изработиха постер. Седмокласниците написаха Правилата за толерантно общуване и основните принципи на толерантността, а петокласниците го допълниха с рисунки и множество думи носещи позитивност уважение, търпение, доброта, приемане,приятелство. Информационният постер беше представен пред учениците от начален етап. Те научиха нова думичка - толерантност, какво означава и защо е толкова важна за добрите взаимоотноения между тях.
8 ноември - Световен ден на здравословното хранене
На 8 ноември отбелязахме Европейския ден за здравословно хранене и готвене, който е съвместна инициатива на Европейската комисия и Европейската асоциация на професионалните готвачи. Целта на тази инициатива е да бъдат информирани гражданите, относно здравословното хранене и изграждане на здравословни хранителни навици от ранна детска възраст, както и да бъдат насърчени децата да се радват на здравословно хранене и физически упражнения като най-добрата инвестиция в тяхното здраве.
Добре балансираната диета включва белтъчини, въглехидрати, мазнини, витамини, минерални вещества в качествено и количествено съотношение, съответстващо на възрастта, пола и физическото състояние на организма. Здравословното хранене, съчетано с редовни физически упражнения гарантират отлично здраве и активно дълголетие. Здравословното хранене е важно за здравето и доброто функциониране на сърдечносъдовата система.
Ocнoвнaтa пpичинa зa виcoĸия xoлecтepoл в ĸpъвтa e пpeĸoмepнaтa ĸoнcyмaция нa xpaни c нacитeни мaзнини. Πpи нaличиe нa aтepocĸлepoзa xpaнитeлнитe изиcĸвaния тpябвa дa бъдaт мнoгo cтpoги и дa се oгpaничи или пpeмaxнe yпoтpeбaтa нa xpaни, cъдъpжaщи нacитeни мaзнини и с високо съдържание на xoлecтepoл. Hяĸoи oт нaй-здpaвocлoвнитe xpaни зa cъpцeтo ca xpaни c виcoĸo cъдъpжaниe нa пoлинeнacитeни мacтни ĸиceлини и ce препоръчват при иcxeмичнa бoлecт нa cъpцeтo, apитмия, aтepocĸлepoзa, виcoĸo ĸpъвнo нaлягaнe. За профилактика на сърдечносъдови заболявания се препоръчва да се ядат зеленчуци и плодове всеки ден.
Храните, които трябва да се приемат всеки ден включват следните 4 групи:
1. Зърнени храни
2. Зеленчуци и плодове
3. Мляко, сирене, кашкавал, извара
4. Месо, риба, яйца, боб, леща, ядки (орехи, бадеми, лешници и др.).
Храните и напитките, които трябва да се консумират в по-малки количества са:
1. Мазнини (масло, мас, слънчогледово олио, царевично олио, зехтин, маргарин);
2. Захарни и сладкарски изделия (бонбони, шоколад, вафли, пасти, торти, баклава, тулумбички, халва, локум и много други) и напитки със захар.
7 ноември - Световен ден на Екоучилища
СВЕТОВЕН ДЕН НА ХОДЕНЕТО
На 06.10.2024г. Екокомитетът на ОУ,,Отец Паисий” отбеляза Световния ден на ходенето. Походът започна от с.Звездица до м-н Припек . В световен мащаб проявата е част от програмата на Международната асоциация спорт за всички ТАФИСА. Спортното събитие цели да се популяризират системните занимания и особено ходенето като физическа активност и неговата роля за здравето, добрата форма, работоспособността и дълголетието.
Действай със сърце!
Денят на сърцето е глобална инициатива, която отбелязахме на 29 септември за първи път. Той е създаден от Световната федерация по сърце (World Heart Federation) с цел да повиши осведомеността относно сърдечно-съдовите заболявания и значението на грижата за сърцето. Сърдечно-съдовите заболявания, като инфаркт и инсулт, са една от водещите причини за смърт в света, като засягат милиони хора всяка година. Денят се отбелязва вече 24 години от Световната сърдечна федерация с цел да активира възможно най-много хора и институции в цял свят за действия за укрепване на сърдечносъдовото здраве. Мотото тази година е „Действай със сърце“.
ДЕН НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ЕЗИЦИ
26 септември е провъзгласен за Европейски ден на езиците от Съвета на Европа с подкрепата на Европейския съюз на 6 декември 2001 година, която е обявена за Европейска година на езиците. Целта на празника е да насърчи изучаването на чужди езици в Европа (да осведоми обществеността за важността от изучаването на чужди езици и да разнообрази обхвата на изучаваните езици, за да повиши нивото на многоезичност и междукултурно разбирателство; популяризира богатото езиково и културно разнообразие в Европа; насърчава изучаването на чужди езици във всяка възраст, не само в училищата, но и извън тях.
Съществуват около 225 местни езика в Европа, което е около 3% от световните езици. Повечето европейски езици са от индоевропейски произход. От към края на 18 век, най-разпространеният език в Европа е бил руският, който заменил френския. Броейки само хората, чийто роден език е руският, около 150 милиона говорят руски ежедневно, следван от немския език - ок. 95 млн., турски- ок. 80 млн., английски и френски са с по около 65 милиона говорещи, италиански- 60 милиона, испански - 40 милиона и т.н. Българският език е говорим от около 7 милиона само в България. Що се отнася до изучаването на езиците, английският е на челно място по брой изучаващи го в Европа, следван от немския, френския, италианския, руския и испанския.
Според проучване на Европейския съюз „Европейците и техните езици“ 56% от гражданите на ЕС (28 държави членки) говорят език, различен от техния майчин, но 44% признават, че не знаят друг език освен своя роден. Въпреки това, 28% имат познания по два чужди езика. Сред гражданите на ЕС, 38% посочват, че владеят английски език, следвани от 14%, които владеят френски или немски, 7% руски, 5% испански и 3% италиански език. Типичният многоезичен европеец е студент или някой с мениджърски пост, или някой, роден в държава, където езикът на родителите му е различен от основния език в държавата.
С увеличаващия брой имигранти и бежанци, европейските градове стават все по-многоезични. Например, в Москва и Санкт Петербург много имигранти говорят украински, молдовски, арменски, татарски, азербайджански, таджикски, китайски и др.; в Лондон се говорят около 300 различни езика (английски, френски, китайски, руски, италиански, португалски, арабски, хинди и др.)
Г-жа С. Ванкова (учител по английски език и изкуство) и учениците от V - VII клас участваха във викторина, отборни игри и създадоха табло - спомен заедно.
МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА МИРА
На 21 септември отбелязахе Международния ден на мира (обявен от Общото събрание на ООН, под мотото “Един ден мир“) с рубрика в училищното радио, в което взеха участие ученици от III, IV, VI клас и изложба във фоайето на училището.
Инициативата „Един ден мир“ дава възможност на милиони хора да засвидетелстват подкрепата си, съгласуват и насочат своите усилия за един мирен и сигурен свят. Той е отпразнуван за първи път през 1981 г., а датата 21 септември официално е приета през 2001 г. с решение на Общото събрание на ООН за ден на глобално прекратяване на огъня във всички точки на света. Белият гълъб като един от най-известните символи на мира произхожда от ранното християнство като символ на благост, кротост и на Светия дух и се превръща в символ на застъпничеството на мира около 1917 година.