През месец ноември 2021 година беше сключен договор с Център за развитие на човешките ресурси за отпускане на финансова подкрепа за проект с бенефициент ОУ „Отец Паисий“–гр. Варна по Програма „ЕРАЗЪМ+”,КД1 „Образователна мобилност за граждани“, сектор „Училищно образование“, със заглавие „STEM училище“ за 2021-2023 г.
ПРОГРАМА НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ПРОЕКТ „STEM училище“
1. ЦЕЛИ НА ПРОЕКТ “STEM училище”
1.1. Подобряване на дигиталните умения и медийна грамотност на учителите и учениците за цифрово образование и дигитална трансформация.
1.2. Подобряване на зелените умения на педагогическите специалисти за устойчив растеж и опазване на околната среда.
1.3. Интернационализация - интегриране на международно, междукултурно и глобално измерение в целите, начина на функциониране и процесите на преподаване и обучение в училище.
1.4. Развиване на меките умения на педагогическите специалисти и на учениците за изграждане на успешни личности в условията на възстановяване след световната криза COVID – 19.
2. ЕТАПИ НА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТА „STEM училище“
А. ПЛАНИРАНЕ:
Б. ПОДГОТОВКА - изготвяне на проектна програма за реализиране на целите, която включва:
В. ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА МОБИЛНОСТ - две обучения за подобряване на дигиталните и на зелените умения на общо 4 пед. специалисти:
* курс 1- Обучение сред природата (Learning in nature in Primary school) - за 2 пед. специалисти. Хостинг организация: Teachersrise Mobility and cooperation.
* курс 2- ИКТ в класната стая: Иновативни инструменти за подпомагане обучението на учениците, сътрудничество и творчество (ICT in the Classroom: Innovative Tools to Facilitate Students Learning, Collaboration and Creativity) - за 2 пед. специалисти; Хостинг организация: Europass Teacher Academy.
Г. ОТЧЕТНОСТ, МОНИТОРИНГ, МУЛТИПЛИЦИРАНЕ - дейности в рамките на вътрешната квалификация, междуинституционални изяви, открити дни и практики, медийн иизяви:
МОБИЛНОСТ 1
Обоснованият опит и много проучвания показват, че образованието на открито (учене на открито, откривателско обучение, приключенско образование, образование, основано на природата и т.н.) е иновативен начин за развитие на много компетенции, повечето от които са почти свързани с европейските ключови компетенции:
- граждански и социални компетенции, които могат да се развият чрез пряка връзка с околната среда и кой живее в нея;
- културна осведоменост и изразяване, базирани на възможността за живеене в глобален учебен опит;
- лидерство и предприемачество, които са предизвикани от изправяне пред нови контексти и ситуации за решаване на проблеми;
- творческо мислене и въображение, насърчавани от структурирани, но смислени настройки;
- когнитивни и научни компетенции, които се основават на познаване и изследване на природния свят.
Образованието на открито се случва, когато естественият контекст умишлено се приема като учебна среда. Процесът на обучение не се случва само в природата, но и с природата и за природата.
Курсът на обучение „Outdoor education“/ "Обучение на открито" в Био ферма „Corte Carezzabella“ в Сан Мартино ди Винеце, Италия предостави възможност за задълбочено запознаване с образователния подход на открито, придобиване на фундаментални знания и разбиране от теории, методологии и практика.
В природата: Учебният процес на открито се осъществи в училищна градина, на обществено място, във ферма, много далеч от града. Природата наистина е навсякъде и участниците успяха да видят възможностите за обучение на различни места и контексти, прости и екстремни, извън градски, с кратко или дълго време на разположение.
С природата: Бяха предоставени традиционни и насочени към възрастни уроци сред природата - образование на открито. Бяха демонстрирани инструменти и стратегия за свързване на реалния опит на обучаемите с учебните цели и резултати. Уменията на учителя за наблюдение, размисъл и концептуализация са най-важни за управлението на процеса на учене чрез опит. Природата може да бъде най-добрият ко-обучител при създаване на по-добри условия за учене на открито в групите на участниците.
За природата: Обучението на открито е пряко свързано с проблемите на околната среда. На открито може да се преподава и учат предмети, както и социални и емоционални умения. Но в същото време смислените преживявания в природата осигуряват чувство за връзка, признателност и отговорност към природния свят, които са вътрешните условия на екологичното съзнание и устойчивото поведение.
Участие в курса „Outdoor education“/ "Обучение на открито" в Био ферма „Corte Carezzabella“ в Сан Мартино ди Винеце, Италия взеха 2 педагогически специалисти (Силвия Григорова - директор и Милена Николова - пед. съветник) в периода 03-10.04.2022г. Хостинг организация - Teachersrise Mobility and cooperation, която включи "зелени практики" като "Grow a tree", както и дигитално сътрудничество и подкрепа.
Курсът на обучение постави силен акцент върху експериментите от първа ръка и ученето извън зоната на комфорт. Участниците бяха включени в процес на откриване, както индивидуално, така и в група с останалите участници от Литва, Чехия и Испания чрез предизвикателна дейност в естествен контекст и в класната стая. Методологията на този курс за обучение е изключително опитна:
• Започвайки от пряк опит, с холистичен подход - ученето е по-добро и по-дълбоко, когато са включени трите Н: Hands, Head and Heart (ръце, глава и сърце).
• Групата като учебен ресурс - споделяне, обсъждане и обратна връзка.
• Групова и лична рефлексия върху опита, диалог и генериране на прозрения и нови идеи.
• Кооперативен учебен процес, дискусии и лично проучване на теоретични външни аспекти.
• Възможност за експериментиране, симулация и работа по проекти, проектиране и предоставяне кратки дейности на открито в групата и във взаимодействие с група деца от детска градина към фермата.
• Учене от обратна връзка и наставничество - учебният процес включва моменти на преглед и обратна връзка между участниците и обучителя - споделяне на опит.
Отсядането в базата на самата ферма предостави опит в реална среда: ПОСЕЩЕНИЕ, НАБЛЮДЕНИЕ, ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ, УЧАСТИЕ.
Обучението на открито беше фокусирано най-вече върху силата на контекста и холистичното преживяване за генериране на учене и трансформация. Изживяването на потапящо преживяване в център за обучение на открито беше най-голямате добавена стойност на този курс за обучение.
В програмата на курса бяха включени и включване в ежедневните дейности на обучение и извънкласни занимания с деца на открито. Учебният център на открито насърчава учебния опит за местните училища и е свързан с постоянно функционираща детска градина на територията на фермата, практикуваща изцяло обучение на открито - изследвания в занятията по роден и чужд език, математика, природни науки, изкуства и спорт.
Обучаемите имаха възможност да наблюдават реални ежедневни дейности с група деца, както и да се включат активно в дейности с тях. В два от дните на пребиваване участниците бяха включени в културни програми във Венеция и Болоня.
МОБИЛНОСТ 2
Очаквайте скоро!
2017 / 2018 учебна година
ПРОЕКТ „ЕФЕКТИВНА КЛАСНА СТАЯ“ - ПРОГРАМА
рег. № 2017-1-BG01-КА101-035588 по Програма „Еразъм +“, КД 1 „Образователна мобилност за граждани“,сектор „Училищно образование“