През месец ноември 2021 година беше сключен договор с Център за развитие на човешките ресурси за отпускане на финансова подкрепа за проект № 2021-1-BG01-KA122-SCH-000030671 с бенефициент ОУ „Отец Паисий“–гр. Варна по Програма „ЕРАЗЪМ+”,КД1 „Образователна мобилност за граждани“, сектор „Училищно образование“, със заглавие „STEM училище“ за 2021-2023 г., на обща стойност 8540 евро.
ПРОГРАМА НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ПРОЕКТ „STEM училище“
1. ЦЕЛИ НА ПРОЕКТ “STEM училище”
1.1. Подобряване на дигиталните умения и медийна грамотност на учителите и учениците за цифрово образование и дигитална трансформация.
1.2. Подобряване на зелените умения на педагогическите специалисти за устойчив растеж и опазване на околната среда.
1.3. Интернационализация - интегриране на международно, междукултурно и глобално измерение в целите, начина на функциониране и процесите на преподаване и обучение в училище.
1.4. Развиване на меките умения на педагогическите специалисти и на учениците за изграждане на успешни личности в условията на възстановяване след световната криза COVID – 19.
2. ЕТАПИ НА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТА „STEM училище“
А. ПЛАНИРАНЕ:
Б. ПОДГОТОВКА - изготвяне на проектна програма за реализиране на целите, която включва:
В. ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА МОБИЛНОСТ - две обучения за подобряване на дигиталните и на зелените умения на общо 4 пед. специалисти:
* курс 1- Обучение сред природата (Learning in nature in Primary school) - за 2 пед. специалисти. Хостинг организация: Teachersrise Mobility and cooperation.
* курс 2- ИКТ в класната стая: Иновативни инструменти за подпомагане обучението на учениците, сътрудничество и творчество (ICT in the Classroom: Innovative Tools to Facilitate Students Learning, Collaboration and Creativity) - за 2 пед. специалисти; Хостинг организация: Europass Teacher Academy.
Г. ОТЧЕТНОСТ, МОНИТОРИНГ, МУЛТИПЛИЦИРАНЕ - дейности в рамките на вътрешната квалификация, междуинституционални изяви, открити дни и практики, медийн иизяви:
Автор на лого на проекта: Искра Неделчева
МОБИЛНОСТ 1
Обоснованият опит и много проучвания показват, че образованието на открито (учене на открито, откривателско обучение, приключенско образование, образование, основано на природата и т.н.) е иновативен начин за развитие на много компетенции, повечето от които са почти свързани с европейските ключови компетенции:
- граждански и социални компетенции, които могат да се развият чрез пряка връзка с околната среда и кой живее в нея;
- културна осведоменост и изразяване, базирани на възможността за живеене в глобален учебен опит;
- лидерство и предприемачество, които са предизвикани от изправяне пред нови контексти и ситуации за решаване на проблеми;
- творческо мислене и въображение, насърчавани от структурирани, но смислени настройки;
- когнитивни и научни компетенции, които се основават на познаване и изследване на природния свят.
Образованието на открито се случва, когато естественият контекст умишлено се приема като учебна среда. Процесът на обучение не се случва само в природата, но и с природата и за природата.
Курсът на обучение „Outdoor education“/ "Обучение на открито" в Био ферма „Corte Carezzabella“ в Сан Мартино ди Винеце, Италия предостави възможност за задълбочено запознаване с образователния подход на открито, придобиване на фундаментални знания и разбиране от теории, методологии и практика.
В природата: Учебният процес на открито се осъществи в училищна градина, на обществено място, във ферма, много далеч от града. Природата наистина е навсякъде и участниците успяха да видят възможностите за обучение на различни места и контексти, прости и екстремни, извън градски, с кратко или дълго време на разположение.
С природата: Бяха предоставени традиционни и насочени към възрастни уроци сред природата - образование на открито. Бяха демонстрирани инструменти и стратегия за свързване на реалния опит на обучаемите с учебните цели и резултати. Уменията на учителя за наблюдение, размисъл и концептуализация са най-важни за управлението на процеса на учене чрез опит. Природата може да бъде най-добрият ко-обучител при създаване на по-добри условия за учене на открито в групите на участниците.
За природата: Обучението на открито е пряко свързано с проблемите на околната среда. На открито може да се преподава и учат предмети, както и социални и емоционални умения. Но в същото време смислените преживявания в природата осигуряват чувство за връзка, признателност и отговорност към природния свят, които са вътрешните условия на екологичното съзнание и устойчивото поведение.
Участие в курса „Outdoor education“/ "Обучение на открито" в Био ферма „Corte Carezzabella“ в Сан Мартино ди Винеце, Италия взеха 2 педагогически специалисти (Силвия Григорова - директор и Милена Николова - пед. съветник) в периода 03-10.04.2022г. Хостинг организация - Teachersrise Mobility and cooperation, която включи "зелени практики" като "Grow a tree", както и дигитално сътрудничество и подкрепа.
Курсът на обучение постави силен акцент върху експериментите от първа ръка и ученето извън зоната на комфорт. Участниците бяха включени в процес на откриване, както индивидуално, така и в група с останалите участници от Литва, Чехия и Испания чрез предизвикателна дейност в естествен контекст и в класната стая. Методологията на този курс за обучение е изключително опитна:
• Започвайки от пряк опит, с холистичен подход - ученето е по-добро и по-дълбоко, когато са включени трите Н: Hands, Head and Heart (ръце, глава и сърце).
• Групата като учебен ресурс - споделяне, обсъждане и обратна връзка.
• Групова и лична рефлексия върху опита, диалог и генериране на прозрения и нови идеи.
• Кооперативен учебен процес, дискусии и лично проучване на теоретични външни аспекти.
• Възможност за експериментиране, симулация и работа по проекти, проектиране и предоставяне кратки дейности на открито в групата и във взаимодействие с група деца от детска градина към фермата.
• Учене от обратна връзка и наставничество - учебният процес включва моменти на преглед и обратна връзка между участниците и обучителя - споделяне на опит.
Отсядането в базата на самата ферма предостави опит в реална среда: ПОСЕЩЕНИЕ, НАБЛЮДЕНИЕ, ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ, УЧАСТИЕ.
Обучението на открито беше фокусирано най-вече върху силата на контекста и холистичното преживяване за генериране на учене и трансформация. Изживяването на потапящо преживяване в център за обучение на открито беше най-голямате добавена стойност на този курс за обучение.
Програмата на курса предостваи възможност за включване в ежедневните дейности на обучение и извънкласни занимания с деца на открито. Учебният център на открито насърчава учебния опит за местните училища и е свързан с постоянно функционираща детска градина на територията на фермата, практикуваща изцяло обучение на открито - изследвания в занятията по роден и чужд език, математика, природни науки, изкуства и спорт.
Обучаемите имаха възможност да наблюдават реални ежедневни дейности с група деца, както и да се включат активно в дейности с тях. В два от дните на пребиваване участниците бяха включени в културни програми във Венеция и Болоня.
МОБИЛНОСТ 2
Този курс беше предназначен за учители, които искат да продължат знанията си и да развият уменията си за използване на ИКТ инструменти в класната стая.
Той даде вдъхновение на учители, които искат да използват уеб решения в своите класни стаи, за да насърчат ученето, съвместната работа и креативността на учениците в широк кръг от предмети.
По време на курса участниците участват в практически дейности, изследващи как да:
- Прилагат модели, които подпомагат ефективното прилагане на ИКТ в класната стая;
- Създават и управляват учебно съдържание, като използват различни инструменти, уебсайтове и търсачки;
- Вмъкват технология в целия план на урока за ефикасно и ефективно преподаване.
Участие в курса "ICT in the Classroom: Innovative Tools to Facilitate Students Learning, Collaboration and Creativity / ИКТ в класната стая: Иновативни инструменти за подпомагане обучението на учениците, сътрудничество и творчество" взеха 2 педагогически специалисти (Искра Неделчева - ЗДУД и Нина Колева - учител НЕ) в периода 29.08. - 03.09.2022г. Хостинг организация: Europass Teacher Academy.
Резултати от обучението
Участниците бяха включени в процес на откриване и творчество както индивидуално, така и в група с останалите участници от Полша, Швеция, Австрия и Испания. Курсът помогна на участниците да разберат как да:
* Избират и използват правилните онлайн инструменти за различни образователни дейности;
* Оптимизират процеса на извличане (напр. Socrative, Quizlet);
* Провеждат контрол и оценка на обучението (напр. Kahoot, електронни портфолиа);
* Дават ефективна обратна връзка на учениците (напр. Edpuzzle);
* Подкрепят сътрудничеството и диалога между учениците с инструменти на общността (напр. Padlet, Trello).
След завършване на курса участниците се чувстват по-уверени да включат ИКТ инструменти в ежедневното преподаване, а това ще насърчи креативността и мотивацията на останалите педагогически специалисти, както и на учениците, което ще доведе до по-голяма ангажираност и по-висока мотивация в учебния процес.
Обучаемите имаха възможност да се включат в културни програми във Верона, Мантуа и езерото Гарда.
Съпътстващи дейности: eTwinning проекти
MY EARTH - MY HOME
Bulgaria - Poland - Italy
Проектът "My Earth - my home" / "Земята - мой дом" е екологичен проект, целящ развиване на зелените умения на всички участници - ново отношение към климатичните промени, опазването на околната среда, рециклирането.
Ученици от 3 училища от България, Италия и Полша в международни екипи си сътрудничат и се учат заедно как да разрешават реални проблеми свързани с екологията - пластмаса, смог, изсичане на дървета, замърсяване на водите, климатични промени, изчезващи видове и др. Паралелно учениците развиват и своите дигитални умения, тъй като проектът се изпълнява основно във виртуалната среда на Twin Space. При съвместните дейности се развиват и уменията за работа в екип, отговорност, толерантност, уптавление на времето, креативно и критическо мислене, разрешаване на проблеми, оценка на рискове и безопасност.
Основната цел на проекта е да покаже на младите хора влиянието на чистата околна среда върху здравето и благосъстоянието и да покаже, че всеки може да окаже влияние върху намаляването на опустошението на околната среда.
Други цели, реализирани по време на проекта са:
- приобщаване на училищата към съвместни действия за опазване на околната среда
- екологична отговорност
- насърчаване на екологичен начин на живот
- самоидентификация и наблюдение
- използването на ИКТ инструменти за придобиване на знания и споделяне на резултатите
- обмен на добри практики
- установяване на международни отношения между учениците
РАБОТЕН ПРОЦЕС
Създадено е споделено работно пространство в Twin Space. Учениците и учителите имат лични акаунти и си сътрудничат непрекъснато. Поставят се различни казуси и проблеми, дискутират се въпроси, свързани с намаляването на консумацията на пластмаса, замърсяването на въздуха и значението на горите за човешкото здраве.
В училищата на място се провеждат експерименти, инициативи, изложби, които се споделят с останалите участници.
Задания в Twin Space:
1. Създаване на виртуалния проект, одобрение.
2. Добавяне на ученици към twinspace.
3. Създаване на аватари в https://avatarmaker.com
4. Маркиране на всяко училище в общата споделена карта
5. Добавете снимки и филм за всяко училище и превежданите ЕКО инициативи.
6. Запитване - проучване: Има ли много пластмаса около вас?
7.Насърчаване за работа в споделена презентация за замърсяването на околната среда с пластмаса.
8. Как да намалим консумацията на пластмаса? - въвеждане на предложения в padlet.com.
9. Задание за Ден на Земята - рециклирайте пластмасата, направете нещо ново от стара пластмаса, направете ново нещо, което да използвате в градината.
10. Среща на участниците, домакин: ОУ "Отец Паисий" - Варна.
11. Създаване на лого на проекта от рециклирани материали.
12. Създаване на дигитално лого на проекта.
В периода 14-21 юни, 2022 година група ученици от IV ОУ в Мишков, Полша и техните учители - Monika Baranowska, Małgorzata Maszczyk, Magdalena Zawalska, гостуваха на ОУ "Отец Паисий" по eTwinning проекта "My Earth - my home" / "Земята - мой дом".
Програмата включи:
- Изследване, дискусия и изготвяне на табла - в смесени екипи (3 екипа с по 6 ученици) на три основни теми
- Занятие по програмиране в Scratch - еко проекти
- Арт работилница - еко проекти с отпадъци
- Конкурс за лого на проекта
- Зелено пътуване - транспорт - автобус, влак, ферибот
- Посещение на тематичен парк Хепиленд, с. Равна гора - междупредметни връзки
- Посещение на Завода за стъкло и музей в Белослав и демонстрация на изработване на изделия
- Посещение на подводница "Слава"
- Екологични проблеми на реките - разходка с лодка по р. Камчия
- Културна програма във Варна (Катедрала "Св. Успение Богородично", Римски терми, Археологически музей, пристанище Варна, Морската градина, Зоопарк - Варна)
На 11.11.2022г. се проведе кръгла маса по проект № 2021-1-BG01-KA122-SCH-000030671 по програма Еразъм +, КД 1, на тема STEM училище.
В програмата се включиха колеги от III ОУ „Ангел Кънчев“ – Варна, ОУ „Св. Иван Рилски“ – Варна, ОУ „Добри Войников“ – Каменар, Варненска морска гимназия „СВ. Николай Чудотворец“, както и г-жа Розета Заркова - ст. експерт за квалификация на педагогическките специалисти в РУО - Варна.
На 22.11.2022г. приятелите по eTwinning проекта My Earth - my home се срещнаха онлайн и играха заедно ЕКО игра в Quzziz.
На 30.11.2022г. се проведе открит урок по изобразително изкуство в 3 клас на тема "Зелени градове". Г-жа С. Григорова и учениците дискутираха екологичните проблеми на нашия град и с готовност изработиха заедно макет на един зелен град.
На 15.12.2022г. от 14:00ч. екипът по проекта участва с презентация в международна онлайн конференция (с повече от 80 участници) за споделяне на добри практики "Природата, моят приятел".
Домакин на срещата: ДГ "Детска дъга" от Крайова, Румъния.
На 30.01.2023г. се проведе открит урок по родинознание в 1 клас на тема "Нашата училца е чиста". Г-жа Н. Колева и първокласниците обсъдиха разделното сметосъбиране и работиха с нови дигитални инструменти на IZZI. В своята класна стая създадоха тематичен кът "Улица на мечтите".
На 31.01.2023г. се проведе открит урок по английски език в 3 клас на тема "My town/ Моят град". Г-жа И. Неделчева и третокласниците играха с новата лексика в Wordwall.net и в електронното приложение на Pearson, а в края на часа обогатиха кабинета с макети "Моят град" и "Хотел за птички".
YOU COULD FIND US at NEWS #EPALE: https://epale.ec.europa.eu/en/content/stem-school
eTwinning проект "My New Generation Legend" 2023
Eлектронна книга - стр. 22-23:
Акростих - текст и видео
https://animoto.com/play/FusZC9DChwM4q4OswcFCDg
eTwinning проект "For the power of coding" 2023
VIDEO: https://youtu.be/tC4bEcqfxsc
В периода 24-28.04.2023г. ни гостуваха учителите Anna Carrasco и Cesar Ripoll от CEIP Sant antoni De Padua, Xeresa (Валенсия, Испания) - наблюдение на педагогическата дейност по програма Erasmus+ / job shadowing.
2017 / 2018 учебна година
ПРОЕКТ „ЕФЕКТИВНА КЛАСНА СТАЯ“ - ПРОГРАМА
рег. № 2017-1-BG01-КА101-035588 по Програма „Еразъм +“, КД 1 „Образователна мобилност за граждани“,сектор „Училищно образование“