FUTURE FOR SUCCESSFUL SCHOOL 2023 - 2024 През учебната 2023 - 2024 годинау ОУ „Отец Паисий“ – гр. Варна е бенефициент на проект №2023-1-BG01-КА122-SCH-000122785 по Програма „ЕРАЗЪМ+”,КД1 „Образователна мобилност за граждани“, сектор „Училищно образование“, със заглавие „Future for successful school“ (FFSS). Проектът е на стойност 26 400 евро и е с продължителност 18 месеца.
FFSS е продължение на проект STEM @ school (2021-2023г.), като надгражда и доразвива оновните цели и приоритети на училището: подобряване на дигиталните компетентности на учителите, развиване на зелените умения на екипа, приобщаване и мотивиране, интернационализация в споделеното европейско наследство и многообразие.
Основни планирани дейности са включване в 3 тематични обучения на педагогическите специалисти, както и наблюдение на педагогическата дейност (job shadowing).
След идентифицирани потребности на педагогическите специалисти на 16.11.2023г. стартира училищен курс по английски език А1 в рамките на вътрешната квалификация - от 2 до 4 часа седмично.
Материали в подкрепа на обучението се предоставят в облачната учителска стая в Google Classroom, а обучители са г-жа Искра Неделчева и г-жа Силвия Ванкова.
ЦЕЛИ НА ПРОЕКТ „Future for succesful school“ (FFSS)/ „Бъдеще за успешно училище“:
1. Дигитална трансформация - подобряване дигиталните умения и медийна грамотност на учителите и учениците за цифрово образование.
2. Зелена трандформация - подобряване зелените умения на педагогическите специалисти за устойчив растеж и опазване на околната среда.
3. Приобщаващо образование – приобщаване и включване на децата и учениците от уязвими групи, подкрепа на служителите с по-малко възможности.
ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА МОБИЛНОСТИ - обучения и наблюдение на педагогическата дейност за подобряване на дигиталните и на зелените умения и за приобщаващо образование:
* М1 - курс "Опазване на околната среда: Как да се свържем отново с природата“ (Environmental Stewardship: How to Reconnect With Nature); Хостинг организация: EUROPASS SRL, Italy
* М2 - курс "Дигитални инструменти за въвеждане на 4Cs (креативност, критично мислене, комуникация и сътрудничество) във вашата класна стая" (Digital Tools to Bring the 4Cs (Creativity, Critical Thinking, Communication, and Collaboration) Into Your Classroom; Хостинг организация: European Academy of Creativity, Spain
* М3 - курс "Проектиране на приобщаваща среда за обучение в подкрепа на всички ученици" (Designing Inclusive Learning Environments (ILE) to Support all Students (DILEs)); Хостинг организация: Société Nouvelle International House Centre de Langues Riviera, France
* М4 - наблюдение на пед. дейност (job shadowing) в IV ОУ Мишков, Полша с фокус приобщаване; Хостинг орагнизация: Szkola Podstawowa Nr 4 w Myszkowie, Poland
* М5 - наблюдение на пед. дейност (job shadowing) в училище - Maya Manvgat school, Турция с фокус екология; Хостинг орагнизация: MAYA ocullary, Manavgat Yerleşkesi, Turkey
В периода 1-6 април 2024г. г-жа Искра Неделчева (зам. директор), г-жа Красимира Шишкова (математика и КМИТ) и г-жа Силвия Ванкова (английски език) взеха участие в курс на тема "Дигитални инструменти за сътрудничество, комуникация, креативност и критично мислене (4Cs)". Обучението бе реализирано от организацията Europass Teacher Academy в красивата столица на Португалия - Лисабон, а в него се включиха още 12 преподаватели от Финландия, Германия, Полша, Испания и Гърция.
Резултати от обучението:
Основни дейности:
Szkoła Podstawowa Nr 4 w Myszkowie, Polska: https://www.sp4myszkow.pl/
Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach, Polska: https://zs-zarki.edu.pl/
eTwinning project Act and Save the Earth: click here
В периода 03 - 07 юни 2024г. г-жа Силвия Григорова (директор), г-жа Искра Неделчева (зам. директор), г-жа Милена Николова (пед. съветник), г-жа Нина Колева (учител НЕ) и г-жа Фани Хюсеин (учител НЕ) взеха участие в наблюдение на педагогическата дейност с фокус екологично образование в хостинг организация Özel Manavgat MAYA Ortaokulu, Türkiye.
MAYA school: www.maya.k12.tr/manavgat/
В периода 01-06 юли 2024г. г-жа Силвия Григорова (директор), г-жа Милена Николова (пед. съветник) и г-жа Нина Колева (учител НЕ) взеха участие в курс на тема „Designing Inclusive Learning Environments (ILE) to Support all Students (DILEs)“ / „Проектиране на приобщаваща среда за обучене в подкрепа на всички ученици“, който се проведе в Ница, Франция. Обучението бе реализирано от Société Nouvelle International House Centre de Langues Riviera, Nice, France и в него се включиха още 8 учители от Сев. Македония, Италия и Гърция.
6-дневното обучение включваше редица теоритични и практиески дейности за укрепване на капацитета на образователната система да достигне до всички учащи в общността. Бяха представени различни дефиниции за приобщаващо образование, ключови принципи и ценности; разглеждане и разбиране на процеса на включване/преодоляване на бариерите пред участието.Бяха представени ИКТ инструменти за подкрепа на всички учащи в приобщаващи условия, за сътрудничество в училищните общности (учители, асистенти, ученици, родители/болногледачи), за да се създаде рамка от приобщаващи ценности и практики (напр. съвместно преподаване, включващо общо образование и специално образование). Използваха се рефлексивни техники като „Индекс за включване“ за разработване на планове за интервенция чрез набор от дейности (напр. казуси, практически дейности), насочени към подобряване на участие, учене и постигане на общоприобщаващо образование за всички ученици, специално за учащи в неравностойно положение, включително такива със специални образователни потребности и мигрантски произход, като по този начин се насърчава социалното включване. Участниците бяха изправени пред многообразието и идентифицирането на бариерите пред участието и ученето, възникващи вътре в училищата. Изготвиха се приоритети за развитие и планиране на интервенции в подкрепа на разнообразието (адаптиране на учебните програми, проектиране на диференцирани уроци), използваха се алтернативни учебни практики, техники, материали и свързаните с тях инструменти за оценка за преглед на развитието. По време на курса бяха използвани инструменти като:
Обучението завърши с културна програма в Ница и Антиб, които са модел за успешно включване на много и различни етнически и религиозни групи.
В периода 26-31 август 2024г. г-жа Искра Неделчева (зам. директор), г-жа Милена Николова (пед. съветник) и г-жа Розалина Ганева (природни накуки и екология) взеха участие в курс на тема "Environmental Stewardship: How to Reconnect With Nature” / „Опазване на околната среда: Как да се свържем отново с природата“. Обучението бе реализирано от организацията EUROPASS SRL, Italy в град Трапани, о-в Сицилия, Италия, а в него се включиха още 13 преподаватели от Германия, Малта и Словакия.
По време на курса беше начертан пътят към по-зелено бъдеще – чрез поредица от практически дейности: трансформиране на училищна градина в „микро ферма“, създаване на открита класна стая, разсадник за растения, привличане на птици и диви животни в училищния център, използване на рециклиране на хранителни отпадъци, използване на земни червеи в училищните градини, отглеждане на гъби с рециклирани материали.
Работейки както вътре, така и извън класната стая, беше изготвен план за действие за въвеждане на естествени екологични връзки и проекти.
По време на обучението участниците работиха в групи и събираха данни за въздействието на човешката дейност върху околната среда, планираха как да го намалят; оценяваха и насърчаваха природата в градска среда; планираха училищна микроферма и обществен проект за компостиране. Въведоха се принципите на горското обучение и обучението на открито в градско училище; Разгледаха се и се оценяваха практически общоучилищни екологични проекти, свързани с рециклирането и събирането на отпадъците; Разработиха се рецептурници за натурална козметика и почистващи продукти, както и органична храна.
Културната програма включваше посещение на Ериче - най-старото селище на о-в Сицилия и наблюдение на местните био производтсва и опазване на водните ресурси.
ПОПУЛЯРИЗИРАНЕ НА ОПИТА
На 10.04.2024г. Искра Неделчева, Красимира Шишкова и Силвия Ванкова запознаха колегията с нови дигитални инструменти за въвеждане и развиване на креативност, критично мислене, комуникация и сътрудничество в класната стая. В ракмите на планираната училищна вътрешна квалификация бяха предтсвени избрани моменти от обучението в Лисабон. Тренингът завърши много удовляворяващо за всички, които успяха да създадт свои padlet-и, игри и интерактивни карти.
В периода 22-26 април 2024г. училището взе активно участие в Global Action Days 2024. За споделяне на опита с eTwinning партньори и в училищата по време на job shadowing беше създадено видео на английски език.
На 09.05.2024г. учениците от V - VII клас, заедно със своите учители - С. Ванкова (английски език) и Кр. Шишкова (ИТ), отбелязаха Деня на Европа с интерактивна карта, викторина и много игри.
На 30.05.2024г. се представиха всички ефективни екологични и приобщаващи практики от едноседмичното наблюдение на Искра Неделчева, Евгения Вълчева и Веселина Минева в основното училище в Мишков, Полша. Създадоха се нови помощни материали за учениците с обучителни затруднения, планираха се и много дейности и инициативи, които да бъдат включени в календара за извънкалсни дейности през новата 2024/2025 година.
В началото на месец юни 2024г. училището спечели втора награда в националния конкурс за Екокод. За споделяне на опита с eTwinning партньори и в училищата по време на job shadowing беше създадено видео за Екокода на английски език.
На 28.06.2024г. екип от 5 пед. специалисти (Силвия Григорова - директор, Искра Неделчева, Милена Николова, Нина Колева и Фатме Хюсеин) предтсвиха своите впечатления от едноседмичното наблюдение в училище МAYA в Манавгат, Турция. Наред с вълнуващите истории за посещението, бяха представени и нови идеи за продължаване на екологичното образование в училище. Празникът на екологията, който колегите от двете училища посрещнаха заедно, вдъхнови колектива за нови инициативи за защитаване на Зеления флаг на Eco Schools.
Още в началото на учебната 2024/2025 година се планираха дейностите за мултиплициране на опита, придобит от летните обучения за приобщаващо образование в Ница, Франция и екологичното обучение в Трапани, Италия. В училището се планира нов модел за концентриране на дейностите - включване в Еразъм дни за 2024 година. В програмата от 14 до 18 октомври се включиха активно всички в училище в информационни дни, тренинги за учители, както и много дейности с ученици.
В периода 21 - 25 октомври 2024 се проведе Седмица на програмирането EU Code Week, в която се включиха всички деца, ученици и учители.
SCHOOL GUIDE (ENGLISH VERSION)